Saturday, January 31, 2009

Makedonija 11., Kiril Lazarov svjetski rekorder

Pobijedivši u zagrebačkoj Areni Južnu Koreju, Makedonija je zauzela 11. mjesto na 21. Svjetskom rukometnom prvenstvu. Budući da su iznenadili već i samim prolaskom u drugi krug, Makedonci plasmanom mogu biti zadovoljni, a od danas se mogu pohvaliti i činjenicom da im je kapetan reprezentacije – novi svjetski rekorder. Naime, kapetan makedonske reprezentacije Kiril Lazarov srušio je 14 godina stari svjetski rekord po broju golova postignutih na jednom svjetskom prvenstvu, te postavio novi od 92 pogotka. Početno vodstvo Južnokoreanaca, Makedonci su dostigli u 4. minuti kod rezultata 2:2, a zatim u 8. minuti golovima Mirkulovskog i Stoilova pobjegli na plus 2. Već 4 minute kasnije Južnokoreanci su izjednačili, a Makedonci do 22. minute kod 8:12, pobjegli na plus 4. Do kraja prvog dijela susreta Makedonci su postigli samo 2 pogotka, a Južnokoreanci 6, pa se na odmor otišlo s neriješenim rezultatom 14:14.

U drugi dio utakmice ušlo se s izjednačenom igrom gol za gol. U 35. minuti Makedonci su se ponovno odlijepili na plus 2, a Južnokoreanci u 41. minuti golom Chanyonga Parka izjednačili 21:21. U 46. minuti Južnokoreanci su prvi put u drugom dijelu utakmice poveli 24:23, no dva gola novog svjetskog rekordera Kirila Lazarova – dovela su Makedonce u novo vodstvo 24:25. Prednost su držali sve do posljednje minute susreta, kada su Južnokoreanci pogotkom Sima izjednačili 31:31. Makedonci ipak nisu posustali, te golom Stoilova 20-ak sekundi prije kraja utakmice izborili 11. mjesto na 21. Svjetskom rukometnom prvenstvu. Makedonija je do doigravanja za 11. mjesto došla nakon što je u Skupini C u Varaždinu pobijedila Alžir, Rusiju i Poljsku, a izgubila od Njemačke i Tunisa, a zatim u Skupini II u Zadru izgubila i od Norveške i od Danske i od Srbije. Južnokoreanci su u Skupini B u Splitu pobijedili Kuvajt, Kubu i Španjolsku, a izgubili od Švedske i Hrvatske, a zatim u Skupini I u Zagrebu izgubili od Slovačke, Francuske i Mađarske.