Saturday, January 31, 2009

Hrvatska drugi finalist SP-a

HRVATSKA – POLJSKA 29 : 23 (14:13)

HRVATSKA: Losert 2 obrane, Hrvatin 1, Balić 2, Duvnjak 4, Lacković 2, Kopljar, Vori 3, Gojun, Horvat, Špoljarić, Metličić 5, Valčić, Alilović 16 obrana, Ćupić 12

IZBORNIK: Lino Červar

POLJSKA: Szmal 6 obrana, Jaszka, K. Lijewski, Kuchczynski, Bielecki 1, Siodmiak 3, Wleklak, B. Jurecki 3, Jurasik 6, M. Jurecki 2, Tluczyinski 4, Malcher 3 obrane, M. Lijewski 4, Glinski

IZBORNIK: Bogdan Wenta

SUCI: Lemme i Ullrich (obojica iz Njemačke)

IGRAČ UTAKMICE: IVAN ĆUPIĆ (Hrvatska)

U 2. polufinalnom susretu SP-a igrali su svjetski doprvak Poljska i domaćin Hrvatska. Iako su Poljaci u Zagreb došli ohrabreni posljednjim igrama, kada su u Zadru startali sa 0 bodova i izborili polufinale, danas protiv razigrane Hrvatske nisu imali pravu priliku. Hrvatska je slavila i u sutra će u očekivanom finalu igrati protiv Francuske.

Domaći izbornik Červar od početka je postavio svoje najjače obrambeno oružje, 3-2-1, dok je Wenta svoje igrače posložio u čvrstih 6-0. Čupić je iz sedmerca doveo Hrvatsku u vodstvo, a Alilović se sa 2 obrane pobrinuo da ta prednost i ostane, Duvnjak je povećao na 2:0. M. Lijewski smanjuje, ali, Čupić,ponovno iz sedmerca vraća na 2, a, nakon toga iz kontre i na 3 razlike, 4:1. Odlično je funkcionirala hrvatska obrana u tim minutama i prednost je stalno bila 3-4 razlike.
Domagoj Duvnjak je «zaradio» jedan udarac, ali, nije to bilo ništa ozbiljno. Poljaci i dalje pokušavaju udarcima izvana, no Alilović je bio vrlo raspoložen. Uz to, u igru je ušao Blaženko Lacković i odmah šutom sa 10 metara povisio hrvatsku prednost na 8:4. Ali, raspoložen je bio i Marcin Lijewski, koji je zabio za 8:5. Zanimljivo da je od 5 poljskih pogodaka, M. Lijewski postigao 4. u 16.minuti prvi puta u igru ulazi Ivano Balić. Hrvatska je uspjela zaustaviti poljsku kontru i udarce s krila, uz super raspoloženog Alilovića, to je bio dovoljan razlog da Hrvatska u prvom dijelu ne strijepi za rezultat. Ipak, Bielecki i M. Jurecki su predobri šuteri, da cijelo poluvrijeme odigrali bez gola. Poljaci su vrlo dobro iskoristili par minuta opuštenosti hrvatskih igrača i u 29, minuti izjednačili na 13:13. Balić je nekoliko sekundi prije kraja fenomenalnom asistencijom pronašao Vorija koji dovodi Hrvatsku u vodstvo 14:13.

Na početku 2. poluvremena Čupić i Metličić postižu 2 gola zaredom i Hrvatska se ponovno odvaja na +3, 16:13. Zanimljivo da je Ivano Balić nekoliko minuta prvog i na početku 2. dijela igrao samo u obrani. Poljaci su pokušavali uglavnom preko individualnih akcija svojih vanjskih igrača, no, nije im baš uspijevalo. Vidjelo se da njihovi igrači, koji uglavnom igraju u Njemačkoj, nemaju iskustvo sa igranjem protiv dubokih obrana. U obranu je, umjesto Metličića, ušao Kopljar i to je funkcioniralo jako dobro. Čupić je ponovno podsjetio na igre sa početka SP-a i već u 39. minuti zabio je 8 pogodaka. Alilović je nastavio sa obranama kao u 1. poluvremenu i u 40. minuti rezultat je bio 21:14. za Hrvatsku. Razigrao se i Pero Metličić, krenuo ga je šut i svojim 4. golom održao je visoku prednost Hrvatske. U 41. minuti bilo je 22:15. Najljepšu akciju, cepelin, u 16. minuti izveli su Čupić i Mettličić. Kapetan je svojim 5. golom doveo Hrvatsku u vodstvo 23:16. Poljaci i dalje ne uspijevaju naći rješenja za odličnu hrvatsku obranu i tek M. Jurasik u 49. minuti, sa igračem više, zabija za 25:17.

Iako su hrvatski igrači u posljednjih 10-ak minuta više razmišljali o sutrašnjem finalu i utakmici protiv Francuske, to se nije previše odrazilo na rezultatu. Polufinale je završilo pobjedom Hrvatske 29:23.
Bila je to još jedna odlična igra domaćina SP-a i još jedna, 9., pobjeda zaredom. Teško je izdvojiti najbolje, ali, moramo reći da je Čupić, sa 12 pogodaka, bio najbolji strijelac, a fantastično je branio Mirko Alilović. Daljnje nabrajanje nije poželjno, budući da bi nekoga sigurno zaboravili. Što se tiče Poljaka, oni su odigrali koliko su mogli u ovome trenutku i morat će se zadovoljiti sutrašnjom utakmicom za 3. mjesto.